„Szlak pamięci mieszkańców Lubartowa walczących o wolność” zrealizowany został z programu Czuwamy! Pamiętamy! Fundacji Orlen-Dar Serca. Po wielu miesiącach przygotowań i wytężonej pracy, mieszkańcy Lubartowa mogą pochwalić się szlakiem historycznym z oznaczonymi na nim Miejscami Pamięci.
To zasługa bibliotekarki z MBP, która pozyskała środki z Fundacji Orlen Dar Serca , opracowała i zrealizowała projekt. Powstał też ten blog dla promocji projektu. Autorka składa serdeczne podziękowania za piękne wykonanie tabliczek przez studio z Lubartowa.
DePRO Studio https://depro.pl/
Szlak prowadzi po najważniejszych miejscach w historii miasta. Zwiedzanie szlaku można rozpoczynać z dowolnego miejsca np. od stacji PKP gdzie znajduje się - Tablica wyzwalania miasta przez 27 Wołyńską WDPAK i miejscowe oddziały AK.
a na placu obok jest drewniany krzyż a na nim widnieje:
m.in. na cmentarzu parafialnym 4 tabliczki.
Sektor I- Mogiła bohaterów poległych w walce o niepodległość w latach 1831- 1863
Sektor IV- Mogiła i pomnik żołnierzy Legionów Polskich poległych na terenie powiatu lubartowskiego w 1915 roku.
Sektor XII – kwatera pamięci żołnierzy Armii Krajowej z Oddziału Uskoka zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa.
Sektor XV- Zbiorowa mogiła ziemna bohaterów poległych w walce z okupantem niemieckim.
Kapliczka przy ul. Lipowej 3 to Kapliczka powstań narodowych XIX wieku. Powstanie Listopadowe- Bitwa pod Lubartowem 10 maja 1831 roku.
Kapliczka przy ul. A. Mickiewicza / na końcu za ogrodami działkowymi / Jej wybudowanie wiązane jest z Powstaniem Styczniowym 1883-1864.